Zamek Królewski w remoncie - to kolejny obiekt na Trakcie Wielu Kultur

Artykuł sponsorowany
Do października potrwa modernizacja siedziby piotrkowskiego muzeum na Placu Zamkowym. Remont będzie kosztować ok. 1,6 mln złotych

Oczyszczenie cegieł, uzupełnienie spoin i odtworzenie elementów architektonicznych to zakres prac, jakie wykonywane są od pół roku wokół Zamku Królewskiego w Piotrkowie Trybunalskim. W zamku mieści się siedziba muzeum. Wykonawca uzupełni też ukruszone spoiwa pomiędzy cegłami, odtworzy betonowe obramowania okien i przeprowadzi renowację zawilgoconych ścian wewnętrznych piwnic. Na razie wokół budynku rozstawiono rusztowania i pewne jest to, że pozostaną tam do jesieni, a być może nawet dłużej. Wszystko zależy od pogody i ewentualnych niespodziewanych odkryć, które mogą zostać dokonane w tym miejscu.

Modernizacja przeprowadzana jest w ramach projektu "Trakt Wielu Kultur II", który obejmuje m.in. odnowienie elewacji trzech budynków: Zamku Królewskiego, Ośrodka Działań Artystycznych i I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Chrobrego.

Przypomnijmy, że obiekt pochodzi z XVI wieku i został zbudowany przez mistrza Benedykta z Sandomierza na polecenie Zygmunta I Starego. Powstawał przez siedem lat. Jest to budowla w stylu późnogotyckiej wieży mieszkalnej z cegły i piaskowca. Posiada cztery kondygnacje, po potopie szwedzkim, gdy konieczna była jego odbudowa, zamek przykryto dachem namiotowym. Funkcja budowli wykluczała jej obronność, dlatego wielu uważa, że budynek powinien być traktowany jako pałac. Co ciekawe, w Piotrkowie zastosowano inne rozwiązanie, wbrew przyjętemu powszechnie schematowi wież mieszkalnych, gdzie każda kondygnacja miała inną funkcję. W tym przypadku podwojono liczbę kondygnacji mieszkalnych - dolna służyła mieszkającemu w wieży urzędnikowi, a górna królowi. Apartament składał się z sali, izby i sieni o charakterze reprezentacyjnym. Na drugim piętrze natomiast mieściła się sala zwana palatium-stubam superiorem, w której obradował senat pod przewodnictwem króla. Na zamku odbywały się też narady króla z senatorami. Po śmierci Zygmunta Augusta zamek był siedzibą starostwa grodowego, a od 1578 roku do końca XVI wieku również Trybunału Koronnego. Ok. 1670 roku zamek odbudowano staraniem starosty piotrkowskiego Michała Warszyckiego i dalej pełnił on funkcję siedziby urzędu oraz sądu grodzkiego. Po rozbiorach budowla niszczała, dodatkowo w 1865 roku wybuchł poważny pożar. Następnie budowlę przekazano dla potrzeb garnizonu wojsk rosyjskich. Rezydencję odzyskano w 1918 roku. Cztery lata później stała się siedzibą Muzeum Krajoznawczego PTK.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto