MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Miliony euro na zieloną zmianę. Wielkopolska Wschodnia już może korzystać z Ponad 414 mln euro na odchodzenie od węgla

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Inwestycje w źródła energii odnawialnej to jeden z przyszłych kierunków rozwoju Wielkopolski Wschodniej
Inwestycje w źródła energii odnawialnej to jeden z przyszłych kierunków rozwoju Wielkopolski Wschodniej 123 rf
Wschodnia Wielkopolska wkroczyła na drogę ogromnych zmian. Z regionu, który stał węglem w ciągu najbliższych 13 lat ma stać się neutralnym energetycznie.

Wielkopolska Wschodnia to 5 powiatów, 43 gminy, 4439 km2 powierzchni oraz 419 tys. mieszkańców. Dotąd węglem brunatnym stała - kopalnie odkrywkowe i wielkie elektrownie stanowiły trzon tamtejszej gospodarki. Teraz wkroczyła na drogę wiodącą ku zeroemisyjności.

To odpowiedź na Europejski Zielony Ład, który zakłada, że cała Unia osiągnie ten cel w 2050 roku. Wielkopolska Wschodnia chce zrobić to o dziesięć lat wcześniej. Już w ciągu najbliższych siedmiu lat mają przestać działać kopalnie odkrywkowe, a emisja CO2 w sektorze elektroenergetycznym zmniejszy się o 90-95 proc. Realizacja tego ambitnego planu wymaga jednak wielkiej przebudowy gospodarczo -społecznej. Pomogą w tym pieniądze z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Kwota jest niebagatelna, ale wyzwania jakie stoją przed tym regionem nie mniejsze.

- Jesteśmy instytucją pośredniczącą - mówi Krzysztof Borkowicz z Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie. - Będziemy więc koordynować działania zmierzające do osiągnięcia tego celu. To zarówno realizacja projektów strategicznych, jak i wyłanianie w konkursach tych dotyczących siedmiu obszarów zmian, określonych w programie Fundusze Europejskie dla Wielkopolski.

Obszary, o których mowa to rynek pracy i aktywne społeczeństwo wspierające transformację gospodarczą, wspieranie inwestycji w małych, średnich i dużych firmach, budowa ekosystemu instytucji otoczenia biznesu oraz wsparcie infrastruktury badawczo rozwojowej i cyfryzacji administracji publicznej, regeneracja środowiska przyrodniczego, sprawnie funkcjonujący zeroemisyjny transport publiczny, przybliżenie Wielkopolski Wschodniej do osiągnięcia neutralności klimatycznej, a także tworzenie infrastruktury na rzecz aktywnego społeczeństwa, infrastruktura edukacyjna oraz rewitalizacja wspierająca transformację gospodarki.

- Obecnie mamy już harmonogram pierwszych konkursów na najbliższe miesiące, pracujemy też nad regulaminami kolejnych - informuje Krzysztof Borkowicz. - Stoją przed nami wielkie wyzwania, ale jesteśmy na nie przygotowani.

Jak podkreśla - dla osiągnięcia postawionych celów ważne jest, aby wszystkie działania składały się na spójną całość. Podaje przykład komunikacji publicznej.

- Za zmianami na rynku pracy pójdzie zmiana w zakresie dojazdów do pracy - wyjaśnia. - Chodzi nie tylko o zakup np. zeroemisyjnych autobusów, co oczywiście także jest w planach, ale stworzenie całej infrastruktury - nowych węzłów przesiadkowych, sieci dróg rowerowych i tym podobnych, tak by dojazdy były wygodne i ekologiczne. Podobnych przykładów jest mnóstwo.

Jak informuje - już w czerwcu ARR ogłosi pierwszy konkurs w trybie konkurencyjnym na projekty finansowane z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Będzie on adresowany do małych, średnich i dużych przedsiębiorstw na inwestycje dostosowujące je do zmieniających się warunków rynkowych i technologicznych, tworzenie nowych miejsc pracy oraz cyfryzację.

Kolejne planowane konkursy będą dotyczyły termomodernizacji budynków użyteczności publicznej oraz budynków mieszkalnych, inwestycji w infrastrukturę kształcenia zawodowego młodzieży i dorosłych czy tworzenia hubów technologicznych, inkubatorów przedsiębiorczości czy przestrzeni coworkingowych.

Miliony euro na zieloną zmianę. Wielkopolska Wschodnia już może korzystać z Ponad 414 mln euro na odchodzenie od węgla
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto