Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Historyczne już wkrótce udostępni katalog zawierający blisko 800 skierniewickich pocztówek

Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz
Już niebawem w ramach Archiwum Cyfrowego Skierniewic Muzeum Historyczne miasta udostępni katalog skierniewickich pocztówek, zawierający skany i opisy blisko 800 kartek z widokami miasta, powiatu i dawnego województwa skierniewickiego.

Archiwum cyfrowe

Muzeum Historyczne Skierniewic od początku swego istnienia dygitalizuje zdjęcia i dokumenty w ramach Archiwum Cyfrowego Skierniewic, a następnie udostępnia je mieszkańcom poprzez stronę internetową. Projekt współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Katalog pocztówek

Już wkrótce w ramach ACS publikacji doczeka się niezwykły e-book, katalog zawierający prawie skierniewickich 800 pocztówek, które ukazały się na przestrzeni ponad 100 lat. Jego autorem, jest młody historyk i archiwista ze skierniewickiego muzeum Jakub Gąsecki.

– Pomysł na stworzenie katalogu narodził się podczas pracy w muzeum, bowiem już dwa lata temu moi koledzy Radek z Kasią podjęli się opracowania skierniewickich pocztówek. Wówczas było ich około 200 – mówi Jakub Gąsecki. – Ja postanowiłem, że podejmę się zarchiwizowania i opracowania tego zbioru. Katalog, który udało nam się stworzyć obejmuje obecnie 766 pocztówek. A jesteśmy przekonani, iż to nie są wszystkie pocztówki, że są jeszcze takie, o których nie wiemy.

Nie od najstarszych, a tematycznie

Pocztówki, jakie już niebawem będziemy mogli obejrzeć w katalogu pochodzą zarówno ze zbiorów Muzeum Historycznego Skierniewic, jak też zostały udostępnione przez skierniewickich kolekcjonerów.
W swoim dziele autor pogrupował je nie w sposób chronologiczny – od najstarszych – tych sprzed ponad 100 lat, do współczesnych, lecz tematycznie. Taki układ pozwoli śledzić jak na przestrzeni lat zmieniał się nie tylko sposób wydawania kartek pocztowych, lecz również jak zmieniało się miasto, którego fragmenty uwieczniono na pocztówkach. W katalogu znajdziemy zgrupowane razem kartki ukazujące kolej, czyli dworce (obecny i nieistniejący) parowozownię i inną infrastrukturę kolejową; świątynie; szkoły; ulice i skwery; obiekty związane z kulturą i rekreacją oraz miejskie wydarzenia; wille za rzeką; wojsko; park wraz z osadą pałacową; budynki użyteczności publicznej; panoramy miasta; skierniewicki powiat ziemski; funkcjonujące w latach 1975–1998 województwo skierniewickie, a także pocztówki wielowidokowe. Ostatnia grupa zatytułowana „Błędy drukarskie” zawiera kartki, do opisów których wkradły się błędy.

Pocztówki z duszą

Jakub Gąsecki przyznaje, że wśród setek opracowanych przez siebie pocztówek nie ma jednej ulubionej. Szczególnym sentymentem darzy całą serię kartek wydanych w pierwszej połowie XX wieku.

- Jest to seria wydawana przez Kleniewskiego w Skierniewicach – mówi archiwista. – Jego pocztówki są eleganckie, a ujęcia wyszukane. W przeciwieństwie do niektórych innych pocztówek nie są kiczowate. Myślę, że są unikalne i posiadają jakąś swoją duszę.

Pocztówki w galerii

Nim będziemy mogli za pośrednictwem Archiwum Cyfrowego Skierniewic obejrzeć wszystkie skierniewickie pocztówki, dajemy przedsmak prezentując te, które już zostały udostępnione.

Muzeum Historyczne już wkrótce udostępni katalog zawierający...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto