MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie chcą rozmawiać z nauczycielami o tragedii w Rosji

Maciej Kałach, współpr. mak, bis, wll, kub, jj, kat, just
W Łodzi uczniowie spontanicznie przychodzą pod Grób Nieznanego Żołnierza
W Łodzi uczniowie spontanicznie przychodzą pod Grób Nieznanego Żołnierza fot. Jakub Pokora
Nie ma śmiechów, kolorowych strojów, zamilkły radiowęzły. Uczniów nie trzeba namawiać, aby uczcili pamięć ofiar sobotniej katastrofy.

W poniedziałek o godz. 8 wszystkie szkoły uczciły pamięć ofiar katastrofy lotniczej minutą ciszy.

- Uczniowie spontanicznie robią zbiórki pieniędzy na zakup zniczy. Klasy wybierają delegacje, które idą pod pomnik Katyński lub Grób Nieznanego Żołnierza - opowiadał przed południem Janusz Bęben, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Łodzi. - I pierwszaki i maturzyści podchodzą do nauczycieli i pytają: Jak to się mogło stać?

W ZSP nr 6 klasy miały po jednej lekcji. - Potem dyrekcja zadecydowała, że możemy jechać modlić się za zmarłych - mówi spotkana przed katedrą Magdalena Płóciennik, drugoklasistka. - Nauczyciele prosili, żebyśmy w tym tygodniu unikały głębokich dekoltów czy nieosłoniętych pępków, ale w tej sytuacji przypomnienia są zbędne.

Pod pomnikami uczniowie często pojawiali się razem z katechetami. - Usłyszałyśmy od księdza, że żałoba nie oznacza, iż mamy być smutasami na pokaz, ale musimy zapamiętać zasługi zmarłych - mówiła Magdalena.

W Gimnazjum nr 1 w Wieluniu samorząd uczniowski zamierza rozdać nastolatkom czarne wstążeczki. Będą je nosić w szkole do końca tygodnia. Młodzi redaktorzy z podstawówki w Konopnicy postanowili wydać gazetkę z informacjami o katastrofie w Smoleńsku.

Los sprawił, że w niedzielę jeden z uczniów podstawówki w Wiewiórczynie pod Łaskiem był w Warszawie - wczoraj chłopak zdawał w szkole relację z przejazdu konduktu żałobnego przez stolicę. Natomiast w Liceum im. Skłodowskiej-Curie w Rawie na lekcjach wychowawczych młodzież zapoznała się z przemówieniem Lecha Kaczyńskiego, które prezydent miał wygłosić w sobotę w Katyniu.

- Młodzież przyszła ubrana na galowo sama z siebie - mówi Cecylia Magiera-Koprowska, wicedyrektor szkoły.

Kadra SP nr 141 w Łodzi uroczysty apel ogłosiła po pierwszej lekcji. - Starałem się wytłumaczyć dzieciom, dlaczego delegacja władz udała się do Katynia. Wierzę, że zapamiętają, co się tam stało 70 lat temu - mówił dyrektor Sławomir Maciejewski.

Pełne ręce roboty mają uczniowie i nauczyciele ZSP nr 6 w Piotrkowie, którzy od wczorajszego poranka szyją flagi narodowe. Te, które były w magazynach, już w sobotę rozchodziły się bardzo szybko. - Produkcja trwać będzie dopóki wystarczy materiału. Złożyliśmy zamówienie na kolejny. Odbiorcy to spółdzielnie mieszkaniowe, ale i zwykli ludzie - mówi dyrektor Jolanta Rycerz-Mojsiejów.

We wtorek zajęcia wznawia Uniwersytet Łódzki. Każdy wykład ma poprzedzać minuta ciszy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto