Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Tu jest najwięcej pijanych kierowców. Których miejsc unikać?

a.w.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pokazuje dokładnie, które województwa mają największy problem z nietrzeźwymi kierowcami na drodze. Sprawdź, których miejsc lepiej unikać.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pokazuje dokładnie, które województwa mają największy problem z nietrzeźwymi kierowcami na drodze. Sprawdź, których miejsc lepiej unikać.
Nietrzeźwi na drodze niosą ze sobą zagrożenie dla życia i zdrowia. Ich widzenie jest zaburzone, reakcje nieprawidłowe. Widzisz samochód jadący wężykiem? Reaguj! Obywatelskie zatrzymania mogą zapobiec tragedii. Polska Policja postanowiła zadziałać na wyobraźnią kierujących i od kilka lat prowadzi statystykę zatrzymań nietrzeźwych kierowców. Sprawdź,których dróg unikać. Najwięcej z nich znajduje się w przygranicznych województwach Polski.

Pijani kierowcy to gwarantowane niebezpieczeństwo na drodze. Na których trasach znajdziemy ich najwięcej? Kampanie informacyjne i policyjne akcje nigdy nie dają 100% pewności, że żaden pijany nie wsiądzie za kierownicę. Polska policja rocznie przeprowadza kilkanaście milionów kontroli alkomatem na drogach. Duża wykrywalność tego wykroczenia lub przestępstwa ma działać prewencyjnie na wszystkich uczestników drogi.

Nietrzeźwi kierowcy powodują wypadki

„Młodzi Polacy giną na drogach średnio dwa razy częściej niż przeciętnie w innych krajach Unii Europejskiej” – wynika z raportu McKinsey & Company. Czy należy to wiązać z dużą ilością nietrzeźwych kierowców na drogach? Na pewno jest to jedna z przyczyn.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pokazuje dokładnie, które województwa mają największy problem z nietrzeźwymi kierowcami na drodze. Sprawdź, których miejsc lepiej unikać.

Uwaga! Tu jest najwięcej pijanych kierowców. Których miejsc unikać?

11% wszystkich wypadów na polskich drogach powodują pijani kierowcy - wynika z badań, które zostały opracowane w 2017

Nietrzeźwy kierowca musi liczyć się z surową karą

Nietrzeźwy kierowca może być ukarany różnie, w zależności od zawartości alkoholu we krwi. Kierowcy niekiedy błędnie zakładają, że dozwoloną granicą jest 0,5 promila alkoholu. To nie jest prawda! Zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu sprawdzić można na każdym komisariacie policji. Badanie alkomatem jest bezpłatne.

Kary dla pijanych kierowców podzielić można na dwie kategorie:

  • stan po spożyciu alkoholu uznawany jako wykroczenie. Zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu to 0,2 - 0,5 promila. Za to przewinienie grozi kara aresztu lub grzywny nie niższej niż 50 zł. Nietrzeźwy kierujący może się spodziewać również punktów karnych i zatrzymania prawa jazdy na co najmniej 14 dni.
  • stan nietrzeźwości. Zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi. Jest traktowany jak przestępstwo. Zagrożony karą grzywny, pozbawienia wolności do lat 2. Dodatkowo kierowca może zostać ukarany punktami karnymi i odebraniem prawa jazdy a w wyjątkowych sytuacjach także dożywotnim zakazem kierowania pojazdami mechanicznymi.
Czy wiesz, za co możesz dostać mandat? O tych przepisach zapomina większość kierowców [QUIZ]

Gdzie jest najwięcej pijanych kierowców? MAPA

W każdym przypadku mapa przedstawia ilość przypadków kierowania pojazdami mechanicznymi w stanie nietrzeźwości w przeliczeniu na 10 tyś. mieszkańców (okres styczeń - grudzień 2018 r.). Dane dotyczące ilości mieszkańców pochodzą z GUS.

Raport, który przygotowała policja może być wskazówką do tego, w których miejscach jest niebezpiecznie na drodze. Szczególnie zagrożone są województwa:

  • warmińsko – mazurskie
  • dolnośląskie
  • mazowieckie (okręg Warszawa)

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

SPRAWDŹ pełną mapę województw i przekonaj się kto zajmuje czołowe pozycje w niechlubnym rankingu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Uwaga! Tu jest najwięcej pijanych kierowców. Których miejsc unikać? - Dziennik Zachodni

Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto