VI Forum Funduszy Europejskich

Artykuł sponsorowany
Tegoroczne VI Forum Funduszy Europejskich Województwa Łódzkiego odbyło się 13 listopada w Centrum Promocji Mody w łódzkiej ASP - obiekcie wzniesionym dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych.

Tematem przewodnim VI Forum był rozwój przedsiębiorczości oraz poprawa konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw. Konferencję otworzył Witold Stępień - marszałek województwa łódzkiego oraz Marcin Bugajski - członek zarządu. Marszałek podsumował efekty wdrażania funduszy europejskich w mijającej perspektywie 2007-2013, a także przedstawił możliwości, jakie niesie ze sobą nowy okres programowania.
Po uroczystym otwarciu w auli wykładowej rozpoczął się panel konferencyjny. Prelegenci w swoich multimedialnych prezentacjach poruszali kwestie związane z wdrażaniem funduszy europejskich w naszym regionie.

W nowym okresie programowania
O dotychczasowych efektach wdrażania RPO WŁ, a także szczegółach przyszłej perspektywy finansowej mówiła Małgorzata Zakrzewska - zastępca dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Znaczącą różnicą w nowym okresie programowania jest zwiększenie ilości środków dla regionów oraz dwufunduszowość w regionalnych programach operacyjnych, które finansowane będą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego. Na nowe RPO Łódzkie otrzyma ponad 2,25 mld euro, czyli o prawie 650 mln euro więcej niż w latach 2007-2013 w ramach funduszy strukturalnych. W nowej perspektywie większy nacisk zostanie położony także na efektywność i rezultaty. Lepsze wykorzystanie środków unijnych jest w dużej mierze związane z realizacją celów zawartych w strategii Europa 2020. Aby zwiększyć szanse na ich osiągnięcie, precyzyjnie określono podział środków, które wspierają dany obszar. Na badania naukowe, rozwój technologiczny, innowacje, technologie informacyjno-komunikacyjne, podnoszenie konkurencyjności sektora MŚP i gospodarkę niskoemisyjną przeznaczyć powinno się minimum połowę środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, natomiast na działania związane z włączeniem społecznym i walką z ubóstwem minimum 20% Europejskiego Funduszu Społecznego. Ważne obszary wsparcia w nowej perspektywie to także m.in. transport, ochrona środowiska, edukacja.

O tym, na co w nowej perspektywie finansowej będzie zwracać uwagę Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przy rozpatrywaniu projektów zgłoszonych przez przedsiębiorców, mówił Jakub Moskal, dyrektor Departamentu Koordynacji Wdrażania Programów PARP, zaś Grzegorz Kierner, kierownik Działu Innowacji i Współpracy z Gospodarką Politechniki Łódzkiej, przedstawił prezentację ukazującą, jak uczelnia ta przygotowuje się do współdziałania z biznesem w celu wdrażania innowacyjnych technologii w nowej perspektywie finansowej.

Skuteczna współpraca nauki i biznesu
Znakomity przykład skutecznej współpracy nauki i biznesu zaprezentowali przedstawiciele instytucji współdziałających przy projektowaniu, wytwarzaniu i stosowaniu implantów twarzoczaszki. Implanty te, wytwarzane w firmie "LEDO", według oryginalnej metody opracowanej w Łódzkim Regionalnym Parku Naukowo-Technologicznym, są wszczepiane pacjentom Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Twórcy tego osiągnięcia - dr Marcin Elgalal z ŁRPN-T, prof. dr hab. n. med. Marcin Kozakiewicz z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Dominik Olbrzymek z "LEDO" - wykazali, że dzięki tym implantom, radykalnie poprawia się komfort życia pacjentów.

Wirtualna podróż i gra na organach
Oprócz panelu konferencyjnego dla gości Forum zostały przygotowane także stoiska beneficjentów, gdzie m.in. w sposób interaktywny zaprezentowano niektóre projekty realizowane w perspektywie 2007-2013. Odwiedzający mogli odbyć wirtualną podróż pociągiem dzięki symulatorowi jazdy Oculus (stoisko Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej), zagrać w multimedialną grę prezentującą instalację odsiarczania spalin (stoisko "PGE Giganty Mocy") lub zobaczyć interaktywną mapę gminy Uniejów z atrakcjami takimi jak: cerkiewka, dworek szlachecki i Spycimierz z kwietnymi dywanami, a także uzdrowisko termalne, które zostało dofinansowane z Unii Europejskiej kwotą prawie 89 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013 (stoisko gminy Uniejów).

- Otrzymane wsparcie wykorzystaliśmy maksymalnie. Dzięki niemu Uniejów otrzymał "drugie życie". Powstały nowe miejsca pracy i zostało ograniczone bezrobocie. Myślę, że niektóre nadmorskie czy górskie miejscowości chciałyby mieć tylu turystów, ilu ma teraz mały Uniejów - mówi burmistrz Józef Kaczmarek.

Podczas Forum odwiedzający mogli zobaczyć także makietę zrewitalizowanego średniowiecznego zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu oraz model wyjątkowego instrumentu - unikatowych organów barokowych i romantycznych, które powstają w sali koncertowej Filharmonii Łódzkiej. To dwie zupełnie niezależne pary organów: barokowych i romantycznych. Inauguracja projektu odbędzie się 17 lutego 2015 r., zagrają one wtedy razem, uświetniając jubileusz 100-lecia Filharmonii Łódzkiej.

Pokaz mody
Forum zakończyło się pokazem mody autorstwa Małgorzaty Czudak, znanej projektantki, wykładowcy na Wydziale Projektowania Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi oraz jej uczniów. Pokaz odbył się na 24-metrowym, multimedialnym wybiegu, znajdującym się w nowocześnie wyposażonym budynku Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, wzniesionym dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013.

- W ramach projektu, oprócz inwestycji w infrastrukturę, mieliśmy też komponent miękki związany z utworzeniem klastra i aktywnością studentów - mówi Magdalena Janus-Hibner, szefowa Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. - Dzięki temu 20 naszych studentów wzięło udział w targach mody w Moskwie, Paryżu, Hongkongu, Nowym Jorku i we Florencji. Również wybudowana w ramach projektu aula całkowicie zmieniła możliwości naszej uczelni, która wcześniej w ogóle nie miała takiego pomieszczenia. Teraz odbywają się tutaj m.in. zajęcia dydaktyczne oraz pokazy i gale dyplomowe, nie tylko Katedry Ubioru, bo aula ma ogromne możliwości multimedialne.

Kompleksowa informacja w jednym miejscu
Podczas Forum można było odwiedzić stoiska instytucji odpowiedzialnych za wdrażanie środków unijnych w naszym regionie, a także stoisko Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich, które na co dzień są zlokalizowane w pięciu miejscowościach: Łódź, Bełchatów, Brzeziny, Łowicz i Sieradz. Punkty czynne są w poniedziałki w godzinach 8.00 - 18.00, a od wtorku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00.

Szczegółowe informacje dotyczące zakresu działania oraz usług świadczonych przez punkty można znaleźć na stronach internetowych: www.funduszeeuropejskie.gov.pl oraz www.rpo.lodzkie.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie